Historie hasičské zbrojnice
Z historie budovy č.p. 15 v Babicích
nad Svitavou
V roce 1767, před kostelem „ na místě pustém a pobořeném, na kterém Bartoň Pešků bejval“ jak je uvedeno v purkrechtních registrech Babic, byla na náklady kláštera premonstrátů v Zábrdovicích pod patronací opata Krištofa Jiřího Matušky postavena malá školní budova. Školní vyučování však bylo v Babicích zavedeno již v roce 1763 při obnově farní správy a vyučovalo se provizorně v pronajaté světnici v domě č.16 čtvrtláníka Kašpara Stavinohy. Nová školní budova měla šířku 9 metrů a délku 19 metrů, byla v ní jedna prostorná vyučovací třída a byt pro učitele – jedna větší místnost a kuchyně. Podučitel svůj byt neměl, nocoval ve vyučovací třídě. Do babické školy chodily děti z Babic, Kanic a Adamova. Později však budova nevyhovovala a různé opravy, přestavby a přístavby se prováděly v letech 1812, 1816 a 1819.
Před rokem 1866 měla škola stále jen jednu třídu a pro první třídu pronajímala obec od souseda Františka Sehnala č.p.16 jednu světnici. V roce 1866 proto byla provedena přístavba školy dle plánů stavitele Synečka z Rousínova. Budova byla prodloužena o 9,5 metru, byla přistavěna další třída, učitel dostal k bytu ještě jednu menší místnost a pro podučitele byl zbudován samostatný byt. Stavbu prováděl Antonín Ševčík, půlláník z Babic a stavba stála 3498 zlatých 45 krejcarů. Dozor nad školou a vyučováním do roku 1869 obstarávala biskupská konzistoř a ta také místa učitelská obsazovala. Škola tak byla podřízena duchovní správě. Jedovnický děkan byl zároveň školdozorcem a také místní farář byl dohlížitelem nad školním vyučováním i nad chováním žáků.
V roce 1906 byla předána k užívání nová školní budova a došlo k úpravě budovy staré školy. Jedna školní třída byla uvolněna pro zasedání obecního zastupitelstva a obecní knihovnu. Ve zbytku budovy byla zřízena požární zbrojnice a jeden nouzový obecní byt. Požární zbrojnice sem byla přesunuta z dřevěné kůlny, kterou sbor užíval od svého založení v roce 1893 a která stávala v místě dnešní horní autobusové zastávky. Tuto kůlnu sbor užíval až do roku 1922, kdy byla zbourána z důvodu úpravy silnice do Křtin. V roce 1938 byla od firmy Svet zakoupena poplachová siréna a umístěna na střechu zbrojnice. Bylo to nemalou měrou zapříčiněno i stále se horšící situací v Evropě, nástupem fašismu v Německu a proto se s využitím sirény počítalo i v rámci protiletadlové obrany.
V této podobě stála tato budova až do roku 1957, kdy byla polovina její nejstarší části z roku 1767 zbourána pro zlepšení výhledu v zatáčce na návsi. Ubouralo se 9,2 metru. Na této akci měli největší podíl bratr Vladimír Kotas, tehdejší velitel a bratr Ladislav Pidra starší, tehdejší předseda. Zároveň s opravou budovy byla pro sbor uvolněna bývalá místnost obecní rady. Tyto stavební práce se prováděly v letech 1956 - 1958 a vyžádaly si náklady ve výši 16300 Kč. V roce 1961, jedno nedělní ráno, však přišli soudruzi s nářadím, bez předchozího upozornění místnost vystěhovali před vrata zbrojnice a vytrhali tam podlahu. Po ohrazení se na MNV bylo hasičům oznámeno, že rada MNV rozhodla zřídit v této místnosti holírnu. Pravým důvodem však byla obava soudruhů, že výchova a kroužek mladých hasičů, který v té době velice dobře prosperoval, by se mohl začít ubírat nežádoucím směrem. Do malé místnosti byla navíc po dobu opravy budovy pošty nastěhována poštovna. Po příslibu, že sboru zůstane po opětovném stěhování k dispozici telefon, členové sboru při úpravách maximálně pomáhali. Když se po roce poštovna stěhovala, i přes příslib MNV se s ní stěhoval i telefon, z obav kvůli možnému zneužití členy sboru.
Z důvodu dlouhodobých problémů s vodou, byla v letech 1968 - 1969 u požární zbrojnice, v místě zbourané části budovy, vybudována podzemní nádrž o obsahu 28 m³. Tím se výrazně zvýšila zásoba vody určená pro požární účely. Ostatní zdroje vody v obci totiž byly v té době z hlediska požárních účelů naprosto nedostatečné. Kolem roku 1972 byla na budově instalována civilní obranou nová siréna, stávající siréna z roku 1938 byla opravena. Na další rekonstrukci si budova musela počkat do roku 1989-1990 kdy byla opravena venkovní fasáda.
S politickými změnami po roce 1989 to však s hasičkou a i samotnými hasiči začalo vypadat velice špatně. Poměrně velký nezájem ze strany obecního zastupitelstva se na činnosti sboru hluboce podepsal. Obrat k lepšímu nastal až po zvolení p. Miroslava Martykána starostou obce a jmenováním bratra Petra Kheila velitelem zásahové jednotky sboru. Tento mladý hasič z povolání dal dohromady pár zapálených lidí, kteří se nyní již s podporou obecního zastupitelstva znovu vrhli do práce. Od roku 2004 až do roku 2010 se tak tato budova poměrně intenzivně mění. Jako první přišla na řadu klubovna a vstupní chodba. Byla zde vybudována toaleta, položeny nové podlahy, rozvody vody a elektrické energie, opraveny omítky a stropy, samozřejmě včetně vymalování. Další „nechtěnou“ stavební úpravou musela projít garáž. Sen mnoha generací babických hasičů se totiž stal v tomto roce skutečností. Zásahová jednotka byla vybavena automobilem s cisternou o obsahu 3500 litrů. Podlaha v garáži však neodolala tonáži vozidla CAS 25, propadla se asi o 5 centimetrů a z tohoto důvodu musela být rekonstruována. Poté se stavební práce přesunuly do provozovny holičství. Místnost také prošla kompletní rekonstrukcí a od té doby slouží jako provozovna holičství, kadeřnictví, pedikúry a masáží. Souběžně s těmito pracemi přišla na řadu i střecha, která z důvodu zcela nevyhovujícího stavu střešní konstrukce potřebovala celkovou opravu. Rekonstrukce započala rozebráním podlah a demontáží krovu. Do konstrukce stropu byly vsazeny ocelové nosníky, které byly překryty trapézovými plechy a vytvořily základ pro odlití betonové podlahy. Poté došlo k demolici bočních štítů, stavbě nových štítů s okny a k celkovému navýšení obvodového zdiva. Následovala výstavba nového krovu se zvýrazněnými vikýři a věží pro sušení hadic. Hasiči tak dostali k dispozici vysoce účelové zázemí – šatnu, sklad, kancelář, kompletní sociální zařízení a společenskou místnost s kuchyňkou. Obecní zastupitelstvo zde má k dispozici i nouzový dvoulůžkový pokoj. V samotném podkroví však ještě vznikla prostora i pro nouzové ubytování přibližně 20 osob, které by vlivem mimořádné události přišly o střechu nad hlavou. Celková rekonstrukce budovy pak byla završena novou, barevně výraznou fasádou. Při slavnostním dnu otevřených dveří na hasičce v září 2010 se s úpravami mohli seznámit všichni obyvatelé Babic.
Tím stavební činnost na této budově prozatím končí.